Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
31 postów 32 komentarze

robert89

robert89 - Informacje ze świata

Mea Maxima Culpa: Cisza w domu Boga

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Szokujący dokument HBO. Cała hierarchia ukrywała fakt molestowania głuchoniemych dzieci. Dzieci nie mogły nawet prosić o pomoc.

 

KOMENTARZE

 • Robert89 - informacje ze świata -- obudził się 8 lipca 2013 r. o godz. 19.07 (sic!) i...
  postanowił umieścić w zakładce K.Katolicki nE niniejszy materiał.
  Zapewne jako prpozycję do dyskucji nad przedstawionym materiałem. Od marca, kiedy to ukazał się ten materiał powszechnie, aż do dziś spał Robert snem sprawiedliwego miechów bite cztery. Cóż na to odpowiedzieć? Może lepiej będzie spuścić zasłonę milczenia...

  Aby jednak nie dawać preteksu do oskarżeń, czy podejrzeń, czy przypuszczeń, czy insynuacji, czy wszelakich maści rojeń o niecne intencje zakopywania tematu pod dywan przez autora niniejszego komenta, przytoczy on wypowiedź na temat, poruszony w notce Roberta89 - Informacje ze świata, z portalu fronda.pl oraz gorąco poleci, aby zapoznać się potem, po lekturze tutaj, z komentami tam podanymi. Ku mądrości własnej czytelnika, ma się rozumieć.

  -------------- Blondynka - fronda.pl -----------
  Film na HBO debiutujący u progu Wielkiego Tygodnia jest paszkwilem antychrześcijańskim, zdradliwą mową szatana przeciw kapłaństwu? Uczciwym rozliczeniem Kościoła?
  Perfekcyjnie skonstruowany dokument, który wytrąca wszelkie argumenty z dyspozycji obrońców Kościoła. W końcu i ten, że emitowany na HBO film marginalizuje fakty i zdanie obrońców kleru.  Jeśli podasz szerokie dane, co się z tobą stanie? Uogólniasz, nie pochylasz się nad konkretną historią, zaprzeczasz winie, porzucasz ją i przerzucasz. W artystowski etos wpleciona jest twarda rzeczywistość propagandy, manipulacji, osaczania. Tak już jest, że władzę mają silni, czyli poinformowani, rzeźbiący obrazem i świadomością. Musisz się z tym pogodzić.


  Na czym polega pułapka kinematografii krzyżującej dane kryminologiczne z reakcją masową?

  Ojciec Murphy był szatanem takim samym jak rabin z jesziwy, komendant policji z twojego miasteczka, lubiany nauczyciel sportu. To mało? Szatanem były instytucje i ich zwierzchnicy, którzy zakopywali głęboko takie historie. Ale panowanie nad strumieniem informacji wydobywa fakty selektywnie. Winny jest jedynie Kościół. Za opowiedzianymi przez głuchoniemych mężczyzn faktami nie wstawiono szerokiej panoramy socjologicznej, która uruchomionej opowieści nadałaby sens uniwersalny a nie konfrontacyjny.

  Czynności seksualne naświetlone w filmie są zabójczo uniwersalne. W przestrzeni Kościoła są potępione, przynajmniej, choć nie wyeliminowane, jak widać. W przestrzeni liberalnego świata, indywidualistycznej mentalności i hedonizmu rzekomo wyzwolone z hipokryzji sieją spustoszenie bez zahamowań i barier stawianych przez moralność.
  Historia opowiedziana tak sprawnie jak ta zasługuje na coś więcej, niż utknięcie w kanale ciasnego rozliczenia z jednostką albo z instytucją. Zło jest powszechnym doświadczeniem a uleczenie jest dużo trudniejsze, niż wiązanie ze sprawcą za pomocą kamery.

  Jest to ta zadziwiająca właściwość kultury nasyconej informacją, która stała się symbolem władzy i statusu. Im więcej wiemy, tym bardziej oddalamy się od prawdy.
  Kilka faktów:

  .
  1. Gdy porównano liczbę przepadków pedofilii między poszczególnymi grupami zawodowymi okazało się, że duchowni katoliccy sytuują się na końcu pedofilskiego ogona, wyprzedzają ich min. wuefiści, pastorzy, policjanci, psychiatrzy.

  2. Gdy porównano reakcję instytucji okazało się, że najwięcej mierzalnych reakcji notowano w Kościele Rzymskokatolickim, największą skłonność do zatajania przypadków pedofilii miały instytucje publiczne. Mowa o latach przed rokiem 1996.

  3. Celem terapii ofiar molestowania seksualnego jest oderwanie od sprawców. Przeakcentowanie materialnego zadośćuczynienia konfliktuje się z sanacją.

  4. Amerykański system prawny wprowadza dyskryminację ściganych przez grupowe pozwy instytucje. Rozliczany jest tylko Kościół katolicki. Nie traktuje się równie restrykcyjnie innych organizacji i instytucji.

  5. Amerykański system prawny nie równoważy proporcji między winią a konsekwencją karną. Odszkodowania dla ofiar (i pieniądze dla prawników) pochłonęły życie setek parafii fundowanych z datków zwykłych wiernych. To tak jakby karać całe rodziny i wioski za błędy jednostek. Jest to odpowiedzialność zbiorowa.

  W cyklu dokumentalnym "Bez Cenzury" od 20 marca emitowany jest wyreżyserowany przez zdobywcę Oscara (2007) Alexa Gibneya obraz "Mea maxima culpa: Milczenie Kościoła". Film trwający 107 minut zadebiutował 9 września 2012 roku, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

  Film przedstawia historie czterech niesłyszących mężczyzn, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księdza. Punktem wyjścia dla twórców filmu jest historia czwórki niesłyszących mężczyzn, którzy jako pierwsi w USA postanowili przerwać zmowę milczenia i ujawnili publicznie nazwisko katolickiego księdza, który ich molestował.

  http://www.fronda.pl/blogi/blondynka/hbo-o-pedofilii-w-kosciele,33086.html

  --------- EOBlondynka - fronda.pl -----------------

  PS Dałem Panu 5*, ponieważ podoba mi się ten mój koment :>
 • @DelfInn 21:08:30
  Dzięki, bez twojego komentowania nie wiedziałbym, o co chodzi. Daję również 5*.
 • @DelfInn 21:08:30
  Odpowiem tylko na jedno: pisałem o tym na NE, ale było zamieszanie na nim i straciłem w nim konto.

  I tak się zapytam "Ojciec Murphy był szatanem takim samym jak rabin z jesziwy, komendant policji z twojego miasteczka, lubiany nauczyciel sportu."
  Więc dlaczego kościół (jakikolwiek, bo dla mnie to jedno i to samo) mniema się za nauczyciele ludzi skoro jak sam mówisz nie różni się od reszty społeczeństwa?

  Podziwam też obronę winnych. Na pewno nie przeszkadza ci to w jeździe na Jaruzelskiego? Dysonans poznawczy?

  I zakładam, że nikt kto krytkuje ten film nie obejrzał go...
 • @DelfInn 21:08:30 (*****) ;-]
  Notka powinna być Twoja !!! Dopiero tak opracowana ma znaczenie poznawcze.
 • @robert89 21:45:45
  Proszę, by się Pan namyślił i podjął decyzję, na które jedno Pan ma życzenie odpowiedzieć. Rozumiem bowiem, z Pańskiej jedynej - jak sam Pan ją określił, wyakcentował - odpowiedzi, że ma Pan życzenie mówić o swoich kłopotach z notkami. Hm... No ale to jest nie na temat!!!

  Pozdrawiam :)

  DelfInn
 • @adevo 21:16:11
  W wypowiedzi Blondynki (pozdrawiam! :))) wątek medialny jest właściwie kluczowy do zrozumienia mechanizmów rządzących tym światem. To naprawdę dobry komentarz!

  Pozdrawiam
 • @cyborg 21:53:19
  Tapir na prezydenta! Inaczej zwariujemy do imentu! :)))
 • @DelfInn 22:43:41
  Nie musisz mi na nic odpowiadać, bo ja znam odpowiedzi - kwestia jest tego czy umiesz wyjść poza ramy schematycznego myślenia. Ja wbrew pozorom nie jestem antykatolicki. Niech Kościoły zrezygnują z dotacji państwowych tylko i winni pójdą siedzieć. Jest mi obojętne kto w co wierzy.
 • @robert89 23:10:28
  Aaaa! No to jeśli Pan zna odpowiedzi, to ja bardzo przepraszam, sandały otrzepuję i już dziękuję za te ryby...;-)

  Sayonara!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031